Reklamlar

Birlikte Tüketelim, Birbirimizi Yiyelim

 

NeighborGoods adında bir internet sitesi var. Yeni akımlardan biri. Der ki, bir mahallede, hadi mahalle demiyelim, bi apartmanda 20 tane matkap, 40 tane çekiç, 30 mikser, 60 tane elektrik süpürgesi olmasın. Nolsun? Birimiz alalım, hepimiz kullanalım! Sadece paradan tasarruf etmiş olmayalım, aynı zamanda komşularımızla yaşam kalitesini yükseltecek bir güven ilişkisi kuralım.

Ne güzel deel mi? Yazıyı okuyunca bilinçaltım göğe erdi ve  aklıma üniversite yıllarında bekar iken oturdugum apartmanda başıma gelen bir olay geldi…Türkiye’de bu akım nasıl çalışır, canlı örneğidir:

Üniversitedeyim…Tek başıma yaşıyorum…Temizliği kendim yapıyorum…Elektrik süpürgem bozuluyor…Üst kat komşuma çıkıyorum…Zile basıyorum, beklerken en sevimli yüzümü takınıyorum, sonuçta tek başına yaşayan bir üniversite öğrencisisin, apartmanda çok sevilmiyorsun…Neyse kapı açılıyor, komşumla karşılıklı gülümsüyor ve hal hatır soruyoruz…Derken içeri geçmiyorum, zaten davet de edilmiyorum, “şey elektrik süpürgem bozuldu da sizinkini ödünç alabilir miyim?” diye soruyorum komşuma…”Hayır tabi ki!” diyor…Ben bu espri karşısında, biraz da alabilmek için abartarak bir gülüyorum bir gülüyorum, kahkahalar patlatıyorum, yere düşmeme ramak kala bi bakıyorum komşum gülmüyor…Kendimi toparlayıp tekrar soruyorum “Cidden alabilir miyim? Nerde? Siz zahmet etmeyin, ben geçip alayım!” diyorum…Komşum tekrar “hayır alamazsın!” diyor. Aydınlanma anım, “Aaaa, siz ciddisiniz yaneee!!”. “Ay evet, gayet ciddiyim”, diyor. Geçen sene bir komşusuna vermişmiş, bi getirmiş, makine bozulmuş, bi daha yemin etmiş vermeyeceğine! Aydınlanma devam ediyor bende, ” A, siz gerçekten vermeyeceksiniz!”. Enteresaaan, hayatımda ilk defa böyle komşu görmüşüm, bi daha bi daha bakıyorum, daha doğrusu totoma baka baka eve geri dönüyorum…Belki de hayatın gerçekleriyle yeni yeni tanışıyorum…Bi daha da komşuya selam vermiyorum.

Sözün özü: Ortak mal kullanımı hayata geçerse, komşuluk kalmaz diyorum.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: